جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ | Friday 28 January 2022
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

جلسه هم اندیشی سرپرست پژوهشگاه مواد و انرژی با اعضای هیات علمی و کارمندان در خصوص بازمهندسی ساختار پژوهشگاه برگزار شد

22.10.1400 1

 جلسه هم اندیشی درخصوص باز مهندسی ساختار پژوهشگاه مواد و انرژی با حضور دکتر حمید امیدوار سرپرست پژوهشگاه، مشاورین، معاونین، مدیران، اعضای هیات علمی و کارمندان، در سالن شهید بیات موحد این پژوهشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر امیدوار در این نشست با اشاره به برنامه استراتژیک پژوهشگاه مواد و انرژی، اظهار داشت: هدف گذاری و برنامه ریزی بر اساس نیازمندی های کشور و  ماموریت ها و توانمندی های این پژوهشگاه در قالب برنامه استراتژیک 5 سال آینده، می بایست با همکاری و همفکری همه اعضاء در پژوهشگاه صورت بگیرد .

وی افزود: برای برقراری ارتباطی منسجم بین نیازمندی های کشور و توانمندی های این پژوهشگاه، کمیته بازمهندسی ساختار پژوهشگاه مواد و انرژی به ریاست دکتر احمدرضا رحیمی تشکیل شده است.

سرپرست پژوهشگاه گفت: در همین راستا بحث ایجاد دو پژوهشکده دیگر با عنوان های "پژوهشکده فناوری های ساخت" و  "پژوهشکده سیاستگذاری مواد و انرژی" و همچنین ایجاد "پهنه علم و فناوری البرز" با متولی گری این پژوهشگاه در استان مطرح است که در این خصوص طی جلسات متعدد با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مسئولین علم و فناوری و صنعت استان البرز، به توافق رسیده و درصدد اجرای آن هستیم.

وی ادامه داد: با برگزاری جلساتی در مجلس به دنبال بهبود بودجه پژوهشگاه برای سال آینده هستیم  و همچنین با نشستهایی با برخی نمایندگان مجلس، در تلاش برای تعریف طرح های کلان ملی در پژوهشگاه هستیم و درخصوص جذب پروژه های صنعتی نیز از کمک دکتر مجید عسگری که عملکرد فعالی در حوزه صنعت دارند، به عنوان مشاور فناوری پژوهشگاه استفاده خواهیم کرد. 

دکتر امیدوار گفت: پژوهشگاه مواد و انرژی طی سال های اخیر، خیلی از فرصت های طلایی در استان را از دست داده اما اکنون با تلاش، همفکری و همراهی اعضای هیات علمی و کلیه کارکنان پژوهشگاه می توانیم این پژوهشگاه را با یک برنامه میان مدت به جایگاه اصلی خود که بدون شک یک مرکز منحصر به فرد در زمینه مواد و انرژی های تجدیدپذیر در قلب آسیاست، برسانیم.

دکتر امیدوار با اشاره به گسترش تعاملات بین المللی پژوهشگاه گفت: در این زمینه باید ظرفیت پذیرش استاد و دانشجوی بین المللی را مهیا کنیم و با کشورهای دیگر بویژه کشورهای منطقه، تبادلات علمی و فناوری را گسترش دهیم.

وی همچنین اظهار داشت: در زمینه تحصیلات تکمیلی می بایست فعال تر عمل کنیم، در این خصوص با رایزنی های لازم با وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور در تلاش برای بهبود ظرفیت دانشجویان ارشد و دکتری و همچنین دانشجویان پژوهش محور هستیم.

دکتر امیدوار در پایان سخنان خود  ضمن قدردانی از  کارکنان پژوهشگاه، بر صیانت و ارج نهادن اعضای هیات علمی و همچنین کارشناسان مجرب پژوهشگاه به عنوان یکی از برنامه ای مهم پژوهشگاه، تاکید کرد و از همه مجموعه پژوهشگاه خواست تا با ارائه پیشنهادات سازنده و اصلاحی و مشارکت جمعی، پیوندی بین برنامه استراتژیک و ساختار پژوهشگاه ایجاد کنند.

در ادامه جلسه دکتر رحیمی رئیس کمیته بازمهندسی ساختار پژوهشگاه مواد و انرژی نیز با سخنرانی درخصوص شکل گرفتن انتظارات مردم و جامعه در زمینه های انقلاب آموزشی و پژوهشی و تاثیر مثبت پیامدهای آن در زندگی مردم، بر هم اندیشی، همفکری و همراهی یکدیگر در پژوهشگاه تاکید کرد.

وی اظهار داشت: ارتقاء کارآمدی یکی از اهداف مهم تغییرات و جابجایی هاست؛ در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران، نظام انتخاباتی و گردش قدرت صورت می گیرد و با این تغییر فرایند، سیاستگذاری ها، برنامه ریزی ها و اولویت ها نیز متناسب با آن طراحی می شود و در این بازه زمانی تغییرات، برای اینکه چارچوب هایی در اولویت قرار بگیرد می بایست نکاتی را مدنظر داشته باشیم که یکی از آن نکات، ارتقاء کارآمدی است.

وی افزود: با ارزیابی از وضعیت دانشی کشور طی دوران بعد از انقلاب اسلامی میبینیم که با وجود نقدها و انتظارات، تحولی خوبی صورت گرفته که می توان از آن به عنوان انقلاب آموزشی نام برد و اکنون این انقلاب آموزشی و ظرفیت سازی و به تبع آن انقلاب پژوهشی که در کشور صورت گرفته، در زندگی و رفاه و آسایش و در سایر انتظارات ارزشی مردم  نقش می بندد و در راستای ماموریت ما به لحاظ پژوهشی می بایست انقلاب پژوهشی نیز به مانند انقلاب آموزشی بتواند تاثیر خود را در زندگی مردم به لحاظ رفاهی بگذارد و اگر پژوهشگاه یا سایر مراکز پژوهشی بخواهند با کندی، سکون و توقف، برنامه های خود را پیش ببرند قطعا از این قافله و از فضای رقابتی مراکز علمی و پژوهشی کشور عقب می مانند لذا ما باید برنامه ای طراحی کنیم که به سمت افزایشی، انباشتی، تکاملی و مطلوبیت ها حرکت کنیم.

دکتر رحیمی توضیح داد: برای رسیدن به کارآمدی باید به اجزای آن توجه داشت؛ یکی از آن اجزا وعده هایی است که از سوی دولتمردان داده می شود؛ این وعده ها باید محقق بشود به عنوان مثال یکی از وعده ایی که دولت در حوزه پژوهشی داده است در حکمی است که وزیر محترم علوم به دکتر امیدوار برای پژوهشگاه اعلام کرده  است و در آن مواردی قید شده که می بایست انجام بشود.

وی یکی دیگر از اجزای کارآمدی را انتظاراتی دانست که در جامعه بوجود آمده و گفت: انتظاراتی از حوزه نخبگانی، دانشی و پژوهشی وجود دارد که ما باید در این مسیر گام برداریم تا مردم بتوانند آثار هزینه های علم و فناوری را همچون آثار آموزشی، در زندگی خود ببینند .

دکتر رحیمی پدیده تطبیق با تحولات جهانی را سومین جزء کارآمدی دانست و خاطرنشان کرد: مردم و جوامع، خود را با تحولاتی که در دنیا اتفاق می افتد تطبیق می دهند و به لحاظ کلی و مقایسه ای و خاص این انتظارات شکل می یابد و این موضوع در حوزه آموزشی و پژوهشی نیز مصداق دارد و ما نیاز داریم تا ماموریت ها و اولویت های خود را به نحوی برنامه ریزی کنیم که این انتظارات برآورده شود و ما بتوانیم همگام با پیشرفت مراکز علمی و پژوهشی دنیا حرکت کنیم؛ این مهم با هم اندیشی، همفکری و همراهی یکدیگر به سرانجام خواهد رسید و این هم اندیشی در همه ابعادی همچون محتوا، موضوعات، ماموریت ها، ظرفیت سازی، اصلاحات و روند افزایشی و ارتقاء مجموعه شکل گرفته و منجر به برنامه ای خواهد شد که بتواند انتظارات مردم و اولویت های که دولت تعیین کرده و همچنین تطبیق با تحولات جهانی را در بر داشته باشد و در نهایت ما بتوانیم در مسیر تحولی قرار بگیریم و این برنامه را عملیاتی و اجرایی کنیم.

 وی گفت: ظرفیت سازی در پژوهشگاه به لحاظ ساختاری یا اصلاحاتی در بخش های مختلف و در برنامه ارتقاء اعضای هیات علمی و همچنین کارمندان را خواهیم داشت و همه اینها مستلزم یک اجماع و درک این مفهوم است که ما متعلق به مردم هستیم و می بایست در راستای این وظیفه و رسالت گام هایی برداریم و این مجموعه را در مسیر ارتقاء قرار دهیم.

 دکتر مجید عسگری مشاور فناوری پژوهشگاه نیز در این جلسه با تاکید بر به فعلیت رسیدن تحقیقات کاربردی برای تجاری سازی در این پژوهشگاه، به مشکلات موجود در استان البرز مانند "آب و تصفیه آن" و "انرژی برق" اشاره کرد و گفت: این مشکلات با هدایت و مرکزیت پژوهشگاه مواد و انرژی قابل حل خواهد بود و در این راستا، اهداف می بایست درست دیده و اجرایی شود و در این مجموعه با ظرفیت بالایی که دارد  و با همفکری و همیاری همه اعضای مجموعه می تواند در کنار ارتقاء و کمک به مشکلات استان و همچنین کشور، هم به لحاظ مطالعاتی و تحقیقاتی و هم به لحاظ مالی و معنوی، به منفعت برسد.

22.10.1400 6

22.10.1400 3

22.10.1400 5