شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | Saturday 13 August 2022
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

همکاری پژوهشگاه مواد و انرژِی با مجتمع پتاس خور و بیابانک

AADAEEFD 35FA 4873 83F9 9B5D84795FC4

پیرو بازدید پیشین مدیران پژوهشگاه مواد و انرژی از مجتمع پتاس خور و بیابانک، مسئولین این مجتمع طی بازدید از پژوهشگاه مواد و انرژِی با مدیران و اعضای هیات علمی این پژوهشگاه گفتگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در ابتدای این جلسه گزارشی از فعالیت ها و اقدامات و همچنین پروژه های مرتبط انجام شده در پژوهشگاه مواد و انرژی ارائه شد.
در این جلسه سرفصل های همکاری، با توجه به ظرفیت های پژوهشگاه در جهت ارتقا بهره وری در مجتمع پتاس خور و بیابانک مورد توافق طرفین قرار گرفت.
تامین پایدار انرژِی برای فراوری از جمله در حوزه خشک کن، توسعه و تامین انرژِی های تجدید پذیر شامل خورشیدی و بادی، سورتینگ دانه های محصول نهایی کارخانه و خالص سازی آن به کمک هوش مصنوعی، کمک به افزایش تبخیر در جهت بهبود اثربخشی، تولید آب قابل استفاده در فراوری پتاس، شناسایی عناصر با ارزش و تکمیل زنجیره ارزش، انتقال تجربیات و آموزش در زمینه استقرار استاندارد ISO/IEC17025 برای آزمایشگاه و نیز ایجاد امکان دسترسی مجتمع پتاس خور و بیابانک به منابع کتابخانه ای پژوهشگاه، از جمله موارد همکاری مطرح شده در این جلسه بود.

در پایان مقرر شد جهت رسیدن به نتایج اجرایی و ملموس، جلسات مذکور به صورت منظم ادامه داشته باشد.

گفتنی است، مجتمع پتاس خوروبیابانک اولین تولید کننده پتاس در ایران و دارای بزرگترین ذخایر املاح تبخیری در خاورمیانه می باشد. این مجتمع درکویر مرکزی ایران و در فاصله ۴۵۰ کیلومتری شرق مرکز استان اصفهان و حدفاصل ۳۰ کیلومتری شهرستان خوروبیابانک واقع شده است و با هدف توليد سالانه پنجاه هزار تن كلرید پتاسيم بعنوان كود شيميايي و سیصد هزار تن كلرید سديم جهت مصارف پتروشيمي، خوراكي و داروئي و سی هزار تن هيدروكسيد منيزيم به بهره برداری رسیده است.