دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ | Monday 22 July 2019
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

آرشیو اخبار

طراحی و ساخت آبگرمکن خورشیدی لوله گرمایی با سیال عامل آب – اتانول در پژوهشگاه مواد و انرژی

توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی آبگرمکن خورشیدی لوله گرمایی با سیال عامل آب – اتانول طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، مهندس حمید رضا حقگو  عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی و مجری این طرح در این خصوص گفت: تامین انرژی برای فرآیندها و تجهیزات انرژی بر و مراکز مصرف با استفاده از کلکتورهای خورشیدی از اهداف مهم تحقیقات در بخش انرژی است.

وی با بیان اینکه ویژگی کلکتورهای لوله گرمایی انتقال حرارت با شدت زیاد و کارآیی خوب است،  افزود: در پژوهش انجام شده تاثیر سیال مخلوط آب و الکل و نیز تاثیر بکارگیری فتیله بر کارآیی و میزان انتقال حرارت لوله گرمایی در زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفته و با استفاده از نتایج بدست آمده کلکتور مناسب برای شرایط جغرافیایی کشور ساخته و آزمایش شده است.

این پژوهشگر خاطر نشان کرد: به این لحاظ ابتدا مجموعه ای از لوله های گرمایی بر اساس معیارهای طراحی این سیستم ها ساخته و با ترکیب های مختلف آب – اتانول ( صفر درصد اتانول وتا 100 درصد اتانول ) و با داشتن فتیله و بدون آن ساخته و در زوایای مختلف استقرار یافته و با تامین انرژی گرمایی ، مورد آزمایش قرار گرفته است.

وی گفت: با استفاده از نتایج بدست آمده بهترین مورد برای بکارگیری در شرایط جغرافیایی کشور انتخاب شده و کلکتور خورشیدی با نسبت  50 درصد آب و اتانول ساخته شده است.

مهندس حقگو اظهار داشت: کلکتور خورشیدی ساخته شده مورد آزمایش قرا گرفته و راندمان 52 درصد بدست آمده است.

گفتنی است، این پژوهش با همکاری احمد جهانبخش و دکتر شهاب الدین علیزاده به انجام رسیده و نتایج آن در نشریه SOLAR ENERGY سال 2015 به چاپ رسیده است.