جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ | Friday 20 April 2018
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

آرشیو اخبار

پیام ریاست پژوهشگاه مواد و انرژی به مناسبت روز بزرگداشت شهدا

بسم الله الرحمن الرحیم

در سوره مبارکه واقعه، سه دسته از مردم فهرست می­ شوند: یاران بابرکت، یاران شوم و پیشگامان در خوبی. آنگاه این سه دسته معرفی می­ شوند: اول پیشگامان، سپس یاران نیک و آنگاه یاران ناپاکی. سپس نعماتی که به پیشگامان، بعنوان بهترین بندگان، در سرای باقی تعلق می­ گیرد، شمرده می­ شود تا اینکه به اوج نعمت می­ رسد و آن اینکه در بهشت هیچ گفتار لغو و بیهوده­ ای نمی­ گویند و نمی­ شنوند، هر چه هست سلام است و سلامتی. انسان با تلاوت آیات این سوره، چنان مدهوش نعمات پیشگامان می­ شود که به کمتر از آن رضایت نمی­ دهد و حتی حاضر نمی­ شود که جزو یاران نیک درآید. در همین سوره و البته در سوره­ های دیگر اشاره دارد که مرگ مقدر شماست و حتمی است و این امر همه را، و حتی پیشگامان را، شامل می­ شود.

اما در سوره آل­ عمران می­ فرماید: هرگز تصور نکنید آنانکه در راه خدا کشته می­ شوند، مرده ­اند. نه اینگونه نیست آنان زنده­ اند. شهادت مرگ نیست و نوعی از انواع مرگ محسوب نمی­ شود. در حقیقت شهادت نوع دیگری از زندگی است بگونه­ ای که پیشگامان (السابقون) به آن غبطه می­ خورند.

وقتی حضرت امام، رضوان خدا بر او، خالصانه در جمع رزمندگان می­ فرمود: من همواره به خلوص و صفای شما غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا مرا با شما محشور گرداند، همه می­ دانستند که ایشان احساس واقعی خود را بیان می­ کند و البته از طرف دیگر می­ دانستند که هر آنچه دارند، از صفا و خلوص امام گرفته­ اند، و لذا شدیدا می ­گریستند و امام سر به زیر بیانات خود را ادامه می­ دادند. همه ایمان داشتند که ایشان واقعا غبطه می­ خورند و گفته­ شان برآمده از یک بیان عادی نیست بلکه با جان و دل می­ گویند.

شهادت امری است که درک و مفهوم آن در تفکر امثال اینجانب نمی­ گنجد بلکه باید در تفسیر آن از بزرگ مردی چون امام یاری جست. امام از شهدا اینگونه یاد می­ کنند که آنان در قهقهه مستانه­ شان و در شادی وصلشان عند ربهم یرزقونند. در قهقهه مستانه و در شادی وصل. نزد خدایشان هستند و پذیرایی می­ شوند. این چه جهانی است و چه صفایی؟ شادی آنها را چه زیبا امام تجسم می­ کنند: در شادی وصل با خدایشان مستانه قهقهه می­ زنند و خدای­شان نیز آنها را متنعم می­ سازد.

خدایا به ما نیز لذت این وصل را بچشان. خدای مهربان ما را لایق پذیرایی­ ات بساز. خدای عزیز ما را به جمع با صفای شهدا برسان.

65451