پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ | Thursday 19 April 2018
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

آرشیو اخبار

کمک به علم پزشکی و ارتوپدی با ساخت جایگزین های استخوانی مقاوم به شکست در پژوهشگاه مواد و انرژی

ساخت جایگزین های استخوانی زیست تخریب پذیر از جنس نانوکامپوزیت زیرکونیا-کلسیم فسفات دوفازی (BCP-ZrO2) توسط پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد. مقاومت به تردی و شکنندگی  این محصول نسبت به نمونه های موجود در بازار و همچنین نمونه های تحقیق شده مشابه بیش از سه برابر است که این امر  می تواند کمک بزرگی به استفاده از این دسته مواد در بازسازی استخوان های آسیب دیده تحت فشار درکاربردهای ارتوپدی داشته باشد.

 پژوهش حاضر با راهنمایی دکتر سعید حصارکی و دکتر مسعود علیزاده در پژوهشکده سرامیک و مشاوره دکتر تورج عبادزاده صورت گرفته است.

 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، امید فخرایی در رساله دکتری خود در رشته مهندسی مواد به عنوان مجری این طرح، با تشریح مراحل انجام این پژوهش توضیح می دهد: "در این پژوهش نانوکامپوزیت های BCP-ZrO2 حاوی درصدهای مختلف حجمی فاز زیرکونیا با اندازه ذرات متفاوت و با روش های متفاوت زینتر تهیه و بررسی شدند. زینتر نمونه ها شامل فرایندهای زینتر معمولی در کوره الکتریکی ، زینتر توسط تشعشعات مایکرویو در و زینتر پلاسما جرقه ای SPS در دماهای متفاوت بوده است. علاوه بر ساختار، خواص مکانیکی این نانوکامپوزیت ها، مکانیزم های شکست فعال و رفتار منحنی R در آنها مورد ارزیابی و مقایسه قرار گرفته است. در انتها مشخص شد که نمونه نانوکامپوزیت با بالاترین خواص مکانیکی (به خصوص در مقدار چقرمگی شکست) مربوط به نمونه دارای 3 درصد حجمی نانوزیرکونیا تولید شده به روش SPS میباشد که مقاومت به رشد ترک و سختی آن تقریبا سه برابر جایگزینهای کلسیم فسفاتی می باشد.

همچنین این کامپوزیت علاوه بر خصوصیات مکانیکی مطلوب، از خواص بیولوژیکی و زیست تخریب پذیری قابل قبولی برخوردار بوده و امکان جذب و جایگزینی با بافت استخوانی جدید در آن وجود دارد.