چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ | Wednesday 23 January 2019
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

آرشیو اخبار

تبدیل ضایعات رولرهای سرامیکی به مولایت مصنوعی در صنایع دیرگداز، ریخته گری و سرامیک

اولین طرح پسا دکترای(Post Doc) پژوهشگاه مواد و انرژی توسط دکتر سید محسن امامی دانشجوی این پژوهشگاه و با مسئولیت دکتر محمدرضا رحیمی پور استاد پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر امامی با بیان این مطلب گفت: طرح "بازیابی رولرهای سرامیکی ضایعاتی جهت سنتز مولایت و مولایت-زیرکن مورد استفاده در صنایع دیرگداز، ریخته گری و سرامیک" با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام می شود.

وی هدف از اجرای این طرح را بررسی امکان تبدیل ضایعات رولرهای سرامیکی به مولایت مصنوعی در صنایع دیرگداز، ریخته گری و سرامیک عنوان کرد.

این پژوهشگر با بیان اینکه این کار در نوع خود قبلا سابقه داخلی یا خارجی نداشته است، دستاورد این پروژه دیرگدازی است که هم می تواند در مواردی به عنوان محصول نهایی کاربرد داشته باشد مانند ماسۀ ریخته گری و هم می تواند به عنوان ماده اولیه در ساخت دیگر محصولات دیرگداز مانند پودر در صنایع الکتروسرامیک مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر امامی با اشاره به اینکه ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کاشی و سرامیک در دنیاست، اظهار داشت: بیشتر تولیدات این صنعت در کوره های تونلی از نوع رولری انجام می شود. رولرهای کف کوره ها بر اثر تماس مستقیم با کاشی ها و لعاب گرفتگی یا بر اثر شوک های حرارتی بعد از مدتی کارکرد خود را از دست داده و به ضایعات تبدیل می شوند و به دلیل ناخالصی های آهنی و قلیایی، بایستی آهن زدایی و اسید شویی شوند. رولرهای مختلف ترکیبات مختلفی دارند که اکثرا مولایت کوراندومی و بخشی نیز SiC می باشند.

وی ادامه داد: رولرهای مصرفی در صنعت کاشی و سرامیک ایران عمدتاً رولرهای مولایت کوراندومی وارداتی از ایتالیا یا چین هستند. رولرهای ضایعاتی دارای ترکیب آلومینوسیلیکاتی مشابه با مولایت می باشند. درصد آلومینای آنها معمولاً بین 69 الی 78 درصد متغیر بوده و معمولاً مقدار اندکی هم ZrO2 (بین نیم تا 6 درصد) در ترکیب خود دارند. ترکیبات فوق برای کارکرد در کوره های رولری بایستی دارای خواص منحصر به فردی مانند مقاومت به شوک حرارتی و دیرگدازی تحت بار بالایی باشند. لذا این ترکیبات را طوری در کوره های اولیه پخت می دهند که حداقل فاز مذاب ممکن در آنها ایجاد گردد. طبیعی است در چنین شرایطی همه ترکیب فوق به مولایت تبدیل نشده و مقدار زیادی کوراندوم و مقدار اندکی هم سیلیس واکنش نکرده و بادلیت (مربوط به زیرکن) در ترکیب باقی بماند. در نهایت می توان با فرآوری، پودر کردن و مخلوط کردن این رولرها با مواد اولیۀ مختلف، دیرگدازهای متنوعی را تولید کرد که در این طرح دیرگدازهای مولایتی و مولایت – زیرکنی مدنظر می باشد.

دکتر امامی افزود: همچنین در صورت دارا بودن درصد قابل توجهی از ZrO2 می توان با افزودن مقدار مناسبی از این اکسید، مولایت را به صورت مولایت – زیرکن سنتز کرد که دارای خواص گرم بهتری از مولایت می باشد.