يكشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۹ | Sunday 17 January 2021
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

17.9.98 2توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی تاسیس می‌شود؛

"خانه فیزیک و انرژی" در مشکین دشت کرج

طرح تاسیس" خانه فیزیک و انرژی" در شهر مشکین دشت کرج، با حضور اعضای هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی و  شهردار مشکین دشت، بررسی و برای اجرایی شدن در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، این طرح که قرار است توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی و با همکاری شهرداری مشکین دشت کرج  انجام شود، در جلسه‌ای به این منظور مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و مهندس موسوی شهردار مشکین دشت ضمن موافقت با این طرح بر اجرایی شدن هر چه زودتر آن تاکید نمود.

در این جلسه دکتر خانلرخانی رئیس پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته پژوهشگاه با اشاره به تاکید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر "مردمی سازی علم" اظهار داشت: طرح" خانه فیزیک و انرژی" در این پژوهشکده پیشنهاد شده است و دکتر داریوش جهانی این طرح را مورد بررسی قرار داده‌ است.

وی تصریح کرد:  امیدواریم با هم اندیشی و با توجه به تجربه‌های موفق دیگر در این خصوص نظیر اجرایی شدن این طرح در شهرهای دیگر همچون اصفهان، بتوانیم با همکاری شهرداری مشکین دشت این طرح را اجرایی کنیم.

دکتر خانلرخانی همچنین به تفاهم نامه‌ای که پیش از این با مرکز راهبردی شورای شهر مشکین دشت منعقد شده بود اشاره کرد و تاکید کرد: اجرایی کردن موارد این تفاهم‌نامه می‌تواند به مسائل زیادی در شهر کمک کند.

دکتر جهانی محقق پسادکترای این طرح با اشاره به تاریخچه مردمی سازی علم که با نهضت سوادآموزی شروع شد، گفت: خانه فیزیک شهر اصفهان با آموزش به شیوه نوین به‌صورت ملموس و حضوری در حال فعالیت می‌باشد.

وی به فعالیت‌هایی نظیر بازدیدهای علمی، تماشاخانه فیزیک، پردیس نمایشگاهی فیزیک و سلامت در خانه فیزیک اصفهان اشاره کرد و تصریح کرد: شورای انقلاب فرهنگی نیز از مردمی سازی علم حمایت و بر آن تاکید می‌کند.

این محقق تصریح کرد: این موضوع در کشورهای دیگر نظیر استرالیا نیز اجرایی شده است و هدف اصلی آن تحول آموزش در پاسخ به دنیایی است که به سرعت درحال تغییر است.

دکتر جهانی اختصاص مکان مناسب، حمایت و مشارکت شهرداری در امر مردمی سازی علم، توسعه خانه‌های مردمی علم مانند خانه فیزیک به شهر علم بر پایه الگوهای بومی مانند اصفهان و کمک و مشارکت در جهت ارتقای شهر علم برای مردمی سازی علوم را از شهردار مشکین دشت کرج خواستار شد.

در ادامه اعضای هیات علمی پژوهشگاه، موضوعاتی را در این خصوص مطرح کردند که درخواست تاسیس خانه سلامت در کنار خانه فیزیک از سوی دکتر سعیدی فر یکی از این موارد بود که مورد موافقت شهردار واقع شد.

مهندس موسوی شهردار مشکین دشت نیز در این جلسه ضمن استقبال و موافقت قطعی با تاسیس خانه فیزیک و همچنین خانه سلامت در شهر، بر انعقاد تفاهم نامه‌ای جدید تاکید کرد و گفت: این تفاهم‌نامه هر چه سریعتر تنظیم و منعقد شود تا کارهای مربوط به تاسیس خانه فیزیک در گام اول و سپس خانه سلامت عملیاتی شود.

وی افزود: خانه‌های فیزیک و علم و سلامت، نیاز شهر می‌باشد چراکه اگر دانش‌آموزان در این خانه‌ها آگاهی پیدا کنند و آموزش ببینند در آینده بطور هدفمند به تحصیل خواهند پرداخت و در این صورت دیگر منابع مان به هدر نخواهد رفت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ما در پژوهشگاه مواد و انرژی و به کمک محققان آن می‌توانیم بسیاری از دغدغه‌ها و مشکلاتمان را حل کنیم.

گفتنی است، در پایان مقرر شد تفاهم نامه‌ای به این‌منظور تنظیم و منعقد گردد.