يكشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۹ | Sunday 17 January 2021
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

22.8.97 1در پژوهشگاه مواد و انرژی محقق شد؛

طراحی و ساخت سیستم انعقاد الکتریکی جهت پیش ‏تصفیه فاضلاب صنعت دباغی چرم، توسط دکتر لیلا داورپناه عضو هیات علمی گروه محیط زیست پژوهشگاه مواد و انرژی، انجام شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر داورپناه در این خصوص گفت: تحقیق حاضر به منظور ارائه راهکاری جهت حل مشکلات محیط زیستی ناشی از فاضلاب صنعت دباغی صورت گرفت و از فرآیند انعقاد الکتریکی جهت پیش تصفیه فاضلاب دباغی در یکی از واحدهای چرمشهر ورامین استفاده گردید و عملکرد سیستم مورد ارزیابی قرار گرفت.

شهرك صنعتی چرمشهر و سالاريه با مساحت تقریبی 225 هکتار در استان تهران و در جنوب غربی شهرستان ورامين قرار گرفته است که در حال حاضر در شهرك چرمشهر بیش از 100 واحد چرمسازی فعال قرار دارند و فاضلاب خروجی از این صنایع بدون پیش‏ تصفیه به تصفیه خانه شهرك منتقل می‏گردد.

وی افزود: به عنوان پایلوت تحقیق، پکیج ساخته شده در تیرماه 1397 در محل یکی از کارخانجات دباغی نصب شد و با موفقیت در حال کار می باشد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: مقادیر بسیار بالایی از آب در طی فرآیند تولید چرم مصرف می‌شود و حدود 90% از این آب مصرفی به‌صورت فاضلاب تخلیه می‌شود که بار آلودگی بالایی را تولید می کند. بدلیل عدم تعبیه سیستم پیش ‏تصفیه در واحدهای دباغی چرمشهرها، بار آلودگی بالایی بر تصفیه خانه مرکزی تحمیل خواهد شد و خروجی به استاندارهای مجاز تخلیه نخواهد رسید. بنابراین احداث سیستم پیش تصفیه برای واحدهای مستقر در چرمشهر الزامی است، چرا که اگر پیش‏ تصفیه به درستی انجام نشود تصفیه خانه مرکزی بازدهی مناسبی نخواهد داشت.

این پژوهشگر با بیان اینکه این سیستم بر اساس فرایند انعقاد الکتریکی کار می کند و امروزه تکنولوژی نوینی در اروپا و آمریکا به حساب می آید، گفت: این سیستم پیش تصفیه در مورد فاضلاب دباغی تا 70 درصد حذف COD  (که شاخص بار آلی فاضلاب است)، را توانسته است انجام دهد و در نتیجه COD فاضلاب ورودی واحدهای صنعتی به تصفیه خانه مرکزی به حد استاندارد (کمتر از 2000 براساس کتابچه ضمایم قرارداد شرکت شهرک های صنعتی) خواهد رسید.

وی همچنین کاربرد این سیستم در پیش تصفیه فاضلاب را در صنایعی دیگر نظیر رنگرزی، دامپروری، کاغذسازی، تولید روغن نباتی، تولید مواد شوینده، کارواش  و ... دانست و افزود: این سیستم جهت پیش‏ تصفیه در تصفیه‏ خانه های آب شهری به‏ منظور حذف کدورت به‏ عنوان جایگزین با روش انعقاد شیمیایی نیز کاربرد دارد.

گفتنی است، نشریه فنی، مهندسی، آموزشی، پژوهشی و اطلاع رسانی صنعت چرم، مصاحبه دکتر داورپناه در این خصوص را منتشر نموده است.