يكشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۹ | Sunday 17 January 2021
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

mercدر پژوهشگاه مواد و انرژی صورت گرفت؛

این پروژه دکتری برای اولین بار در جهان؛ توسط سپیده پورهاشم دانش­ آموخته پژوهشگاه مواد و انرژی و با راهنمایی دکتر محمدرضا واعظی عضو هیأت علمی پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته این پژوهشگاه و همچنین دکتر علیمراد رشیدی عضو هیأت علمی مرکز توسعه علوم و فناوری­ه ای نانو پژوهشگاه صنعت نفت، با موفقیت در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد.

نتایج این پژوهش در یک ثبت اختراع آمریکایی (US Patent, US 2018/0057696 A1)، 5 مقاله با نمایه ISI و 3 کنفرانس بین­ المللی منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر واعظی با بیان این مطلب به کاربرد این نوع پوشش ها اشاره کرد و گفت: پوشش­ های پلیمری نظیر اپوکسی کاربرد گسترده­ای در حفاظت از خوردگی سازه­ های فلزی در صنایع مختلف چون صنایع دریایی، نفت و گاز، صنایع هوافضا، خودروسازی و غیره دارند. اگرچه پوشش ­های اپوکسی مزایایی چون کاربرد آسان و هزینه کم دارند، ولی به دلیل ویژگی ­های ذاتی که دارا می­باشند، در برابر نفوذ گونه­ های خورنده به درون پوشش مقاومت زیادی ندارند و طول عمر آن­ها زیاد نمی­ باشد، از این­رو، افزایش مقاومت به خوردگی سامانه­ های پوششی پلیمری از اهمیت به­ سزایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه نانوساختارهای گرافن با ساختار صفحه­ ای شکل گزینه ­ای مناسب به عنوان رنگدانه ضد خوردگی در پوشش ­های پلیمری می ­باشند، افزود: گرافن خواص منحصر به فردی چون سطح ویژه زیاد، استحکام مکانیکی، پایداری حرارتی و شیمیایی، و نفوذ ناپذیری در برابر گازها و یون­ ها را به نمایش می­ گذارند. ویژگی­ های ذاتی این ماده موجب شده که پتانسیل کاربرد در پوشش ­های نانوکامپوزیتی مقاوم به خوردگی را داشته باشد.

دکتر واعظی ادامه داد: از نکات مهم درباره پوشش­ های نانوکامپوزیتی اپوکسی/گرافن آن است که با افزودن مقادیر اندکی از نانوساختارهای گرافن (کمتر از 0/5 درصد وزنی) می­توان خواص مکانیکی و مقاومت به خوردگی پوشش ­های زمینه پلیمری را به میزان قابل توجهی افزایش داد؛ در حالیکه، مقادیر رنگدانه­ های خوردگی میکرو-اندازه در درصد وزنی­ های بیش از 4% معمولاً به پوشش­ ها افزوده می­ شوند.

وی خاطر نشان کرد: دست­یابی به توزیع یکنواختی از نانوساختارهای گرافنی در زمینه پلیمری کامپوزیتی پارامتری مهم برای تولید کامپوزیت­ هایی با مقاومت به خوردگی و خواص مکانیکی بهینه می­ باشد. در این راستا، پارامترهای متعددی مورد ارزیابی قرار گرفته است که می­توان به درصد وزنی نانوساختار در پوشش، روش ساخت نانوکامپوزیت، گروه­ های عاملی و تزیین نانوساختار­ها با نانو ذرات اشاره نمود.

وی در پایان به نتایج این بررسی اشاره کرد و اظهار داشت: از نتایج به دست آمده می­ توان به حصول افزایش 20-15 درصدی زاویه تر شوندگی، افزایش دو برابری نیروی چسبندگی پوشش به زیرلایه فلزی، و بازده حفاظت از خوردگی 99/98% اشاره نمود.

گفتنی است، پروژه "مطالعه و تحلیل مقاومت به خوردگی سازه­ های فولادی در اتمسفر دریایی توسط پوشش نانوکامپوزیتی اپوکسی بر پایه گرافن" دومین پژوهشی است که در پژوهشگاه مواد و انرژی موفق، به ثبت اختراع آمریکایی (US Patent) رسیده است.