يكشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ | Sunday 12 July 2020
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

10.10توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد:

پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال برای تثبیت رباط صلیبی قدامی (ACL) در آسیب دیدگی های زانو مورد استفاده در حوزه پزشکی، ارتوپدی و جراحی زانو، توسط دکتر سعید حصارکی عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی و همکاران ایشان طراحی و ساخته شد.

"این طرح که برای اولین بار در کشور مورد بررسی قرار گرفته و به تولید آزمایشگاهی رسیده است، در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی امسال؛ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، رونمایی شد."

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر حصارکی پژوهشگر پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته پژوهشگاه درخصوص این طرح گفت: طی سال های اخیر، پیچ های تداخلی فلزی برای تثبیت رباط صلیبی استفاده شده اند که علیرغم استحکام بسیار بالا، مضرات زیادی از جمله احتمال آسیب رباط، تداخل در حین عکسبرداری MRI از بافت، نیاز به جراحی ثانویه برای خارج کردن ایمپلنت بعد از ترمیم را شامل می شود.

وی افزود: استفاده از پیچ های پلیمری زیست تخریب پذیر نیز تا حدود زیادی مشکلات ناشی از پیچ های فلزی را برطرف نموده است با این حال ضمن خواص مکانیکی ضعیف تر نسبت به فلزات، رشد مجدد استخوان را ترغیب نکرده و درنتیجه پس از تخریب آن، حفره ایجاد شده در بافت استخوان همچنان باقی خواهد ماند.

دکتر حصارکی با اشاره به مزیت پیچ زیست تخریب پذیر و زیست فعال، خاطر نشان کرد: این پیچ ساخته شده علاوه بر اینکه زیست تخریب پذیر می باشد، به دلیل اجزا به کار گرفته شده در ترکیب آن، دارای استحکام مکانیکی مطلوب برای نگهداری رباط صلیبی بوده  و امکان چسبندگی به استخوان و قابلیت جایگزینی استخوان در حین تخریب را نیز دارا می باشد.

وی اظهار داشت: طرح مذکور مبتنی بر فناوری های نوین در حوزه های مواد پیشرفته و زیست فناوری در نقشه جامع علمی کشور بوده که جهت رفع نیازهای بخش سلامت جامعه انجام شده و میتواند علاوه بر افزایش سهم تولید کشور در منطقه، به دلیل ارائه خدمات مبتنی بر دانش و فناوری منجر به ثروت افزایی و اشتغال زایی در آن حوزه گردد.

دکتر حصارکی توضیح داد: چهار نوع لیگامان وجود دارد که وظیفه اصلی آنها اتصال استخوان ران به استخوان ساق پا می باشد. لیگامان ACL یا همان رباط صلیبی قدامی از سر خوردن و لغزیدن استخوان ران در بالای ساق پا جلوگیری می کند. همچنین این لیگامان وظیفه حفظ پایداری چرخشی زانو را نیز به عهده دارد. آسیب دیدگی لیگامان ACL (رباط صلیبی قدامی) یکی از معمولترین جراحات در ارتوپدی و آسیب دیدگی زانو است که عدم توجه به آن موجب صدمات جبران ناپذیر و حتی  در مواردی منجر به مرگ می شود.

این پژوهشگر همچنین گفت: بر اساس آماری که در سال 2017 در کشور ایالات متحده ارائه شده است، سالانه در حدود دویست هزار جراحی ترمیم رباط صلیبی در این کشور انجام می شود که چیزی در حدود 7/6 بیلیون دلار برآورد هزینه این جراحی ها است. متاسفانه آمار دقیقی از میزان این جراحی  در کشور خودمان در دست نیست لیکن جز متداولترین جراحی ها در حوزه آسیب های مربوط به زانو می باشد که در اثر تصادفات، آسیب دیدگی های ورزشی و غیره رخ می دهد.

"این طرح، موفقیتی دیگر برای پژوهشگاه مواد و انرژی است که حمایت از آن می تواند کمک شایانی به حل معضلات موجود درحوزه پزشکی کشور نماید."