يكشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ | Sunday 18 August 2019
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

آرشیو اخبار

طراحی و ساخت مبدل حرارتی ترکیبی زمین نهاد به منظور خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور در نیروگاه های گازی، صنایع و فضاهای اداری، مسکونی

21.10.97 1ساخت پایلوت طرح تحقیقاتی موفق، مبتنی بر توسعه یک ایده نوین در حوزه مهندسی سیستم های انرژی، توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد؛

سیستم مبدل حرارتی ترکیبی زمین نهاد مبتنی بر انرژی­ های تجدیدپذیر، محصولی است که توسط خانم لیلا صیدآبادی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی انرژی تجدیدپذیر در پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی و با راهنمایی دکتر حسین قدمیان و دکتر محمد امینی طراحی و ساخته شده است.

نمونه اصلی این سیستم که دارای تاییدیه سطح فناوری از سایت رسمی هفته پژوهش وزارت علوم می باشد، ثبت اختراع شده و در حال حاضر آماده ورود به مرحله تجاری سازی است و آمادگی ثبت سفارش در مقیاس صنعتی را دارا می باشد.

این محصول برای اولین بار در جهان و به منظور خنک ­کاری هوای ورودی به کمپرسور در نیروگاه­ های گازی و قابلیت افزایش راندمان در این نیروگاه­ ها، خنک­ کاری هوای ورودی دیگر صنایع، فضاهای تجاری، مسکونی/ اداری و هر مکان و سیستمی که در مناطق خشک و گرمسیری قرار گرفته ­اند، انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر قدمیان با اشاره به دستاوردهای این سیستم، گفت: دستیابی به کاهش دمای متوسط 6درجه سانتی­گراد برای 9 ساعت کاری در گرمترین روز تابستان، دستیابی به افزایش توانی معادل یک مگاوات برای خنک­ کاری 10 درصد هوای ورودی و  همچنین حل تحلیلی مواد تغییر فاز دهنده برای نخستین بار در سطح ملی و بین­ المللی از دستاوردهای علمی-تحقیقاتی این محصول می باشد.

وی افزود: عدم تاثیر برروی کمپرسور و بویلر بازیاب، عدم تغییر در ساختار هندسه نیروگاه، عدم نیاز به مصرف آب به ­عنوان سیال عامل، هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار کم در مقایسه با سایر سیستم های خنک­کاری، سازگاری با محیط‌ زیست و عدم تولید گاز کربن‌دی‌اکسید، قابلیت انعطاف‌پذیری و عدم مصرف منبع تامین انرژی بیرونی از مهمترین مزایای این فناوری است.

پژوهشگر پژوهشگاه مواد و انرژی با اشاره به ضرورت ساخت این سیستم، گفت: با استفاده از یک سیستم خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور می‌توان قدرت مورد نیاز توربین‌های گازی را بدون ایجاد، نصب و راه اندازی یک توربین گاز جدید و ایجاد هزینه‌های سرمایه‌گذاری مربوط به آن، افزایش داد.

وی افزود: از آن­جایی که نیاز به کاهش دمایی بیشتر، زمان کارکرد بالاتر و همچنین هزینه­  سرمایه­ گذاری پایین­تر مد نظر است، سیستم نوین یکپارچه انرژی معرفی گردید. این سیستم متشکل از یکپارچه ­سازی بادگیر، فن، مبدل حرارتی ترکیبی زمین نهاد، مواد تغییر فاز دهنده (PCM) و پنل­ های فتوولتاییک می‌باشد.

عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی این پژوهشگاه در ادامه، به ارائه روند کار این سیستم پرداخت و اظهار داشت: مبدل حرارتی ترکیبی زمین نهاد مشتمل بر یک مبدل دو لوله که درون لوله­ داخلی ماده­ تغییر فاز دهنده و درون لوله­ بیرونی هوا جریان دارد، باعث کاهش دمای هوا می­ گردد.

وی افزود: در این سیستم با ترکیب بادگیر، مبدل حرارتی ترکیبی زمین نهاد و مواد تغییر فاز دهنده از خنک‌کاری منفعل، ظرفیت حرارتی ماده تغییر فاز دهنده و خاک برای خنک­ کاری هوا استفاده می­ گردد.

دکتر قدمیان در پایان خاطرنشان کرد: این طرح در گام نخست توسعه نرم افزاری پیدا کرد و شبیه سازی سه بعدی دینامیک تابع زمان آن انجام گرفت و در مرحله بعد نمونه پایلوت آزمایشگاهی آن در ابعاد (1/60) ساخته شد و مورد آزمون و تست قرار گرفت.