يكشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ | Sunday 12 July 2020
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

21.10.97 1ساخت پایلوت طرح تحقیقاتی موفق، مبتنی بر توسعه یک ایده نوین در حوزه مهندسی سیستم های انرژی، توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد؛

سیستم مبدل حرارتی ترکیبی زمین نهاد مبتنی بر انرژی­ های تجدیدپذیر، محصولی است که توسط خانم لیلا صیدآبادی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی انرژی تجدیدپذیر در پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی و با راهنمایی دکتر حسین قدمیان و دکتر محمد امینی طراحی و ساخته شده است.

نمونه اصلی این سیستم که دارای تاییدیه سطح فناوری از سایت رسمی هفته پژوهش وزارت علوم می باشد، ثبت اختراع شده و در حال حاضر آماده ورود به مرحله تجاری سازی است و آمادگی ثبت سفارش در مقیاس صنعتی را دارا می باشد.

این محصول برای اولین بار در جهان و به منظور خنک ­کاری هوای ورودی به کمپرسور در نیروگاه­ های گازی و قابلیت افزایش راندمان در این نیروگاه­ ها، خنک­ کاری هوای ورودی دیگر صنایع، فضاهای تجاری، مسکونی/ اداری و هر مکان و سیستمی که در مناطق خشک و گرمسیری قرار گرفته ­اند، انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر قدمیان با اشاره به دستاوردهای این سیستم، گفت: دستیابی به کاهش دمای متوسط 6درجه سانتی­گراد برای 9 ساعت کاری در گرمترین روز تابستان، دستیابی به افزایش توانی معادل یک مگاوات برای خنک­ کاری 10 درصد هوای ورودی و  همچنین حل تحلیلی مواد تغییر فاز دهنده برای نخستین بار در سطح ملی و بین­ المللی از دستاوردهای علمی-تحقیقاتی این محصول می باشد.

وی افزود: عدم تاثیر برروی کمپرسور و بویلر بازیاب، عدم تغییر در ساختار هندسه نیروگاه، عدم نیاز به مصرف آب به ­عنوان سیال عامل، هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار کم در مقایسه با سایر سیستم های خنک­کاری، سازگاری با محیط‌ زیست و عدم تولید گاز کربن‌دی‌اکسید، قابلیت انعطاف‌پذیری و عدم مصرف منبع تامین انرژی بیرونی از مهمترین مزایای این فناوری است.

پژوهشگر پژوهشگاه مواد و انرژی با اشاره به ضرورت ساخت این سیستم، گفت: با استفاده از یک سیستم خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور می‌توان قدرت مورد نیاز توربین‌های گازی را بدون ایجاد، نصب و راه اندازی یک توربین گاز جدید و ایجاد هزینه‌های سرمایه‌گذاری مربوط به آن، افزایش داد.

وی افزود: از آن­جایی که نیاز به کاهش دمایی بیشتر، زمان کارکرد بالاتر و همچنین هزینه­  سرمایه­ گذاری پایین­تر مد نظر است، سیستم نوین یکپارچه انرژی معرفی گردید. این سیستم متشکل از یکپارچه ­سازی بادگیر، فن، مبدل حرارتی ترکیبی زمین نهاد، مواد تغییر فاز دهنده (PCM) و پنل­ های فتوولتاییک می‌باشد.

عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی این پژوهشگاه در ادامه، به ارائه روند کار این سیستم پرداخت و اظهار داشت: مبدل حرارتی ترکیبی زمین نهاد مشتمل بر یک مبدل دو لوله که درون لوله­ داخلی ماده­ تغییر فاز دهنده و درون لوله­ بیرونی هوا جریان دارد، باعث کاهش دمای هوا می­ گردد.

وی افزود: در این سیستم با ترکیب بادگیر، مبدل حرارتی ترکیبی زمین نهاد و مواد تغییر فاز دهنده از خنک‌کاری منفعل، ظرفیت حرارتی ماده تغییر فاز دهنده و خاک برای خنک­ کاری هوا استفاده می­ گردد.

دکتر قدمیان در پایان خاطرنشان کرد: این طرح در گام نخست توسعه نرم افزاری پیدا کرد و شبیه سازی سه بعدی دینامیک تابع زمان آن انجام گرفت و در مرحله بعد نمونه پایلوت آزمایشگاهی آن در ابعاد (1/60) ساخته شد و مورد آزمون و تست قرار گرفت.