شنبه ۲۷ دي ۱۳۹۹ | Saturday 16 January 2021
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

به همت محققین پژوهشگاه مواد و انرژی؛

ساخت لعاب شیشه سرامیکی ضدسایش بر روی فولاد به روش ریخته گری دوغابی لعاب نانو آلومینا

لعاب شیشه سرامیکی ضدسایش بر روی فولاد برای اولین بار بر اساس روش ریخته‌گری دوغابی لعاب نانو آلومینا، توسط دکتر آیدا فائقی‌نیا عضو هیات علمی پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی و با همکاری دکتر علی زمانیان و مهندس نفیسه شاهقلی ساخته شد.

merc

به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی، دکتر فائقی‌نیا با اعلام این خبر گفت: این لعاب در صنایع پتروشیمی، خطوط لوله‌های فاضلاب، پمپ‌های گاز، قالب‌های پرس شیشه، صنایع توربین و دیگر صنایع کاربرد دارد.

وی با اشاره  به اینکه پروژه لعاب شیشه‌سرامیکی ضدسایش بر روی فولاد، با این روش ساخت،  برای اولین بار صورت گرفته است و بسیار ارزان قیمت می‌باشد، افزود: پیش از این، این پروژه به روش پلاسما اسپری و با آلومینای در ابعاد میکرونی ساخته شده بود.

این پژوهشگر اظهار داشت: لعاب یا انامل‌های شیشه‌سرامیکی اخیرا در حوزه پوشش‌های پیشرفته که خواص فیزیکی قابل قبولی از لحاظ صنعتی دارند، مطرح شده است. این پوشش‌ها از نظر خواص فیزیکی حدواسط پوشش‌های سخت و گران‌قیمت سرامیکی نظیر کاربیدها و لعاب‌های سنتی شیشه‌ای هستند.

وی ادامه داد: انامل‌های شیشه‌سرامیکی اگرچه محدوده دمایی کارکردشان پایین است اما به لحاظ مقاومت به خوردگی در برابر اسید و مقاومت به اکسیداسیون، قابل رقابت با پوشش‌های آلیاژی می‌باشند.

دکتر فائقی‌نیا ضمن تشریح روند انجام این پروژه، گفت: در این تحقیق سعی شده از تلفیق خاصیت ضدسایشی آلومینا و خاصیت پوشاندگی قوی شیشه‌سرامیک بر روی فولاد، خواص منحصر به فردی از لحاظ سایشی ایجاد شود که در این تحقیق، خاصیت سایشی فولاد تا 10 برابر افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در این شیشه‌سرامیک از یک سو، یک پوشش کاملاً متراکم و بدون تخلخل را روی فولاد ایجاد می‌کند و از سوی دیگر با پخش ذرات نانو آلومینا در زمینه شیشه‌ای، خاصیت ضدخراش و خش انامول نیز افزایش می‌یابد.

گفتنی است، نتایج این تحقیق در مرکز ثبت اختراع، ثبت و در مجله ISI/Ceramic International در سال 2018 به چاپ رسیده است.